ГДЗ Українська література 7 клас Авраменко (2024)
.jpg?1736677566)
Охарактеризуйте композицію повісті «Вітька + Галя...» (прокоментуйте принцип поділу на частини; визначте позасюжетні елементи, особливості сюжету).
Експозиція: розповідь про дружбу в дитинстві Віті з Галею та їхні пригоди.
Зав'язка: Вітя зізнається своєму другу Федькові у закоханості до Галі Козачок. Друзі вирішують, що Вітя має освідчитись дівчині у своїх почуттях. Ця подія рухає наступні події сюжету. Як бачимо, конфлікт у творі не можна назвати гострим. Він побудований на суперечності між спокійними дружніми стосунками Галі й Віті в минулому та новим, не звіданим раніше Вітею почуттям.
Розвиток дії: друзі складають, а Вітя виконує серенаду для Галі; хлопці посилають свій "шедевр" – серенаду – до редакції районної газети з проханням надрукувати; хочуть роздобути в бабці зілля, яким причарують дівчину; Вітя йде на перше побачення та здійснює заради коханої "трудові подвиги"; утворюється "любовний трикутник".
Кульмінація: відкриває всі таємниці та відповідає на запитання, які виникли в читача на початку твору, – дуель, арешт Віті, зізнання Петра Білого, що він не кохає Галі.
Розв'язка: Галя при всіх виявляє свої почуття до Віті й робить його щасливим.
У розділі "Дуель" автор майстерно розташовує елементи сюжету. Події починаються надвечір 24 липня 1964 р., а завершуються наступного дня, 25 липня, хоч насправді охоплюють значно триваліший проміжок часу. Автор починає з епізоду, найближчого до кульмінації: наступного дня головний герой Вітька Горобець битиметься на дуелі. Поки сам дуелянт спить, автор, як у кіно, починає "відмотувати" назад стрічку подій, щоб пояснити причини дуелі. І тільки після того, як вони з'ясовані, події починають розгортатися послідовно без часових "розривів". У творі автор майстерно використовує позасюжетні елементи як додаткові засоби впливу на читача (інтригуючий заголовок, епіграф, авторські відступи, портрети героїв, лист із редакції тощо).