ГДЗ Українська мова 10 клас Караман 2018
Виконайте завдання. А. Випишіть із текстів художнього, публіцистичного, наукового стилів 5–6 прикладів стилістичного застосування засобів словотвору.
1. Вітерець легенький дихнув (Панас Мирний). 2. Ми, наче у сні, їдемо з татом на стависько (М. Стельмах). 3. Наливає річки до краю, будить пагіння золоте (А. Малишко). 4. Одні з них антропологія, атмосфера, кіловат–година, мовознавство вживаються як терміни у книжних стилях, і насамперед у науковому, інші виражають найрізноманітніші емоційно–експресивні відтінки і переважають у художньому стилі. 5. Кожен словотвірний афікс завжди вагомий і функціонально, бо надає кореневій частині слова із зовнішньою чи нульовою флексією або кореневій частині незмінного повнозначного слова чогось нового, якоїсь додаткової семантики, а з нею й певної експресивності, емоційності.
Б. Випишіть з українських народних дум 5–6 прикладів тавтології. Яка мета їх використання?
1. «Дума про козака Голоту». До татарки словами промовляє: «Татарко, татарко!…» 2. «Маруся Богуславка» Та на тому білому камені, Там стояла темниця кам’яная, 3. «Маруся Богуславка» Гей, до козаків словами промовляє: «Козаки, ви, бідні невольники! 4. «БУРЯ НА ЧОРНОМУ МОРІ» Низенько голову склонив Та жалібно квилить–проквиляє;
Повторення того самого кореня в різних словотворчих формах називається тавтологією. Однак тавтологія (повтор) часто використовується письменниками в художній літературі як стилістичний прийом підсилення значення одного слова його словотвірним варіантом. Це повертає слову його первісну образність, збагачує вислів додатковими нюансами — змістовими й експресивними.