Образ народного захисника в народних баладах про Робіна Гуда

 

Найпопулярніший цикл англійських народних балад, що містить близько сорока окремих творів, присвячений пригодам стрільця Робіна Гуда (XII ст.). Це легендарний ватажок селян, які не хотіли терпіти утисків феодалів і втікали в ліси, збираючись у ватагу месників. За переказами, Робін і його товариші були захисниками бідних та знедолених, а також боролися проти завойовників-норманів, які захопили Англію наприкінці XI століття.

Легендарний розбійник Робін Гуд — улюблений герой англійського народу. На його честь у шотландських гірських селищах донині щороку відзначають свято з масовим гулянням и та іграми. Балади змальовують Робіна Гуда вільним стрільцем, який живе в Шервудському Лісі зі своїми друзями. Він захисник бідних, гроза можновладців— багатих феодалів, ченців. Низка балад розповідає про його боротьбу із шерифом (вищим місцевим володарем) міста Нотгінгема, з рук якого він неодноразово рятує свой засуджених на смерть товаришів.

Образ Робіна Гуда — борця проти феодалів — настільки ж яскраво героїзований, як і образи воїнів у епосі. Робін Гуд володіє майже казковою спритністю, силою та відвагою. На поклик його ріжка слухняно з’являється могутня та відцана йому ватага на чолі з його найближчим другом Крихіткою (Малюком) Джоном.

 

На ранніх етапах свого розвитку балади про Робіна Гуда не містили послідовної розповіді про його життя, оповідаючи лише про окремі пригоди. Помітне місце в них посідали передусім розповіді про формування ватаги Робіна Гуда. У багатьох баладах якийсь ремісник, наприклад, чинбар, гончар або лісничий, за наказом короля, шерифа чи за власним бажанням намагається захопити Робіна Гуда як людину «поза законом», б’ється з ним, але, випробувавши його силу та хоробрість, добровільно приєднується до його гурту. Так розпочинається знайомство та дружба Робіна з найвірнішим його товаришем і помічником — силачем Крихіткою Джоном, прізвисько якого — «Крихітка», «Малюк» — є іронічним, оскільки він семи футів на зріст. Запеклою сутичкою починається дружба Робіна Гуда з колишнім ченцем братом Туком, який не знімає ряси, навіть вступивши в дружину сміливців, і не застосовує у битвах з ворогами іншої зброї, крім своєї важкої палиці. Балади називають й інших членів ватаги, які вільно та весело живуть у Шервудському лісі. Їх об’єднує ненависть до феодалів й усіх утискувачів народу.

У багатьох баладах можна впізнати риси того часу — антифеодальні настрої селян, їх гостру ненависть до вищої церковної влади, провінційної адміністрації тощо.

Великодушний, щедрий, мужній противник будь-якої несправедливості, Робін Гуд подає руку допомоги всім, хто її потребує. Він невтомний, спритний, вправно вибирається з усіх пасток, тікає від погоні, вміє виплутатися з будь-якої біди та помститися своїм ворогам.

В образі Робіна Гуда втілено найкращі риси англійського народу, його силу і сміливість, волелюбність і рішучість у боротьбі, вміння співчував чужому горю та життєвий оптимізм.

 

Якщо є питання чи побажання пишіть у коментарі: