Ідеал воїна-захисника в билинах про Іллю Муромця

 



У фольклорній спадщині кожного народу є усні, переважно пісенні, оповіді про стародавню героїчну минувшину — часи, коли закладалися підвалини державності й доводилося зі зброєю в руках боротися за власну свободу і незалежність. Це сказання про минуле, у яких ідеться про важливі події в житті народу, боротьбу із загарбниками та подвиги героїв.

Героїчний (богатирський) східнослов’янський епос представляють билини — героїчні народні пісні східних слов’ян (українців, росіян, білорусів) про подвиги могутніх і хоробрих героїв-богатирів, захисників давньоруської землі. Богатирі люблять рідну землю, вони стоять на сторожі її кордонів, у хвилину небезпеки приходять на допомогу своєму народові, рятують його від поневолення і приниження. Немає жодної героїчної билини, у якій богатир-воїн не переміг би ворога.

Найбільше билин у стародавньому фольклорі пов’язано з Іллею Муромцем. Народившись у селі Карачарові, що під Муромом, у родині селянина Івана Тимофійовича та його дружини Єфросинії Яківни, Ілля Муромець від народження потерпав відтяжкої недуги і не міг рухатися, тому тридцять років сидів на печі. Його чудесно зцілили «каліки перехожі», які допомогли майбутньому богатиреві здобути силу та провістили йому героїчні подвиги.

Відчувши в собі неабияку силу, Ілля Муромець проганяє худобу з батьківського поля й обгороджує його, а відтак на батьковому коні вирушає в Київ до князя ВолоДимира. На Святих горах він зустрічається зі Святогором і міряється з ним силою. І хоча Святогор виявляється сильнішим, богатирі стають побратимами. Помираючи, і Святогор передає Іллі частину своєї сили. Отримавши цю «другу» силу, Ілля Муромець стає справжнім богатирем.

 



Перший подвиг він звершує під час першої поїздки до Києва, коли перемагає Солов’я-Розбійника. Дорогою до Києва Ілля уславлює себе й іншими подвигами — | очищує від ворожої «силушки великої» Чернігів, прокладає мости через річку Смородину. Коли в Києві з’являється Ідолище Погане, Ілля Муромець убиває потвору в поєдинку. Береться він і з татарами, яких очолює Калин-цар або Батий.

Билини оповідають і про зустріч Іллі Муромця під час однієї з далеких поїздок (в «Індію багату», в «Карелу прокляту») з розбійниками, які ділили награбоване і хотіли вбити його. Та Ілля долає «всіх розбійників, сорок тисяч подорожників». До циклу про поїздки («три поїздки» — традиційне епічне число) Іллі Муромця належать і І билини про подорож з Добринею, в якій Ілля перемагає «турецького пана» Салтана Салтановича.

Основна характеристика Іллі Муромця в билинах «старий» не визначає вік, а походить від стародавнього значення цього слова — «наймудріший», «найсильніший».

Саме Ілля Муромець у билинах звершує найбільше подвигів, що й дає йому право виступати від імені всіх богатирів перед князем Володимиром Красне Сонечко. В образі цього богатиря підкреслюються сила, мужність, вірність, надійність, мудрість, досвідченість, справедливість, патріотизм.

 



Якщо є питання чи побажання пишіть у коментарі: